Dýchání nosem

Dýcháte hlavně nosem, nebo ústy? Schválně vyzkoušejte zavřít ústa a dýchat pouze nosem. Dýchá se vám takto snadno a bez větších obtíží i po delší dobu? A co při chůzi nebo chůzi do schodů? Pravdou je, že z hlediska fyziologie je lidské tělo zařízeno na dýchání hlavně nosem. Dýchání ústy není optimální a může mít řadu následků – nižší okysličení krve a zhoršenou absorpci kyslíku v jednotlivých tkáních, negativní vliv na spánek a paměť, ale také tvar ústní dutiny nebo postavení zubů.

Správný dech = základ všeho

V předchozích článcích Dýchání a držení těla nebo nácvik bráničního dýchání jsme popisovali, jak dýchání ovlivňuje stabilitu páteře a celkově držení těla. V dnešním článku se podíváme na to, co všechno má dýchání nosem za funkce a tedy jak ovlivňuje naše celkové zdraví.

Že nosní dutina funguje jako jakýsi filtr, který pomáhá vdechovaný vzduch ohřívat a zvlhčovat, zachycovat patogeny z okolního prostředí a samozřejmě cítit, to asi všichni víme. Dýchání nosem má ale celou řadu dalších funkcí a benefitů, o které při dýchání ústy přicházíme.

Long Face Syndrom

Zásadní je například pozice jazyka. Ten při dýchání nosem volně spočívá na patře. Pokud ale dýcháte hlavně ústy, jazyk je předsunutý dopředu a dolů. U dětí to ovlivňuje tvar měkkého patra a dutin, růst dolní i spodní čelisti, tvar zubů a držení těla celkově. Může se rozvinout tzv. long face syndrom. Kromě estetických následků je toto ale spojeno také s problémy s příjmem potravy, spánkem, pozorností nebo řečí. To vše pak může být zaměňováno za projevy ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), poruchy pozornosti s hyperaktivitou.

MINT Terapie panevniho dna
MINT Terapie panevniho dna

Naučte se dýchat nosem! Nebudete chrápat a do schodů se tolik zadýchávat

Převažuje-li u vás dýchání ústy, je také větší pravděpodobnost, že budete mít problémy s chrápáním nebo spánkovou apnoí (krátkými zástavami dechu ve spánku). Ovlivněny jsou pak samozřejmě i u dospělých kognitivní funkce jako je paměť nebo pozornost.

Dýchání nosem zlepšuje vaši kardiovaskulární zdatnost a sportovní výkony. I u profesionálních sportovců má proto trénink dýchání nosem své místo. Zlepšuje se totiž nasycení krve kyslíkem. Za prvé udržováním vyšší hladiny oxidu uhličitého v krvi, ale také díky tomu, že je v nosní dutině produkován oxid dusnatý. Ten přímo zvyšuje hladinu kyslíku v krvi – a to v průměru o 18 % oproti dýchání ústy. Zvýšená je také produkce erytropoetinu – hormonu, který pomáhá zvyšovat počet červených krvinek a tedy kapacitu přenášet kyslík. Dýchání nosem tedy zvyšuje aerobní kapacitu, zlepšuje kardiovaskulární zdatnost, při sportu je oddálena tvorba laktátu a únava a vyčerpání.

Dýcháte hlavně ústy? Odpovězte si:

  1. Jsou vaše rty v klidu volně u sebe? Nebo máte pootevřená ústa?
  2. Jak se vám dýchá nosem (vyzkoušejte každou nosní dírku zvlášť?)
  3. Jaká je klidová pozice vašeho jazyka – dole, nahoře, uprostřed?

Zjistili jste, že dýcháte více ústy, než nosem? Dýchání nosem začněte trénovat postupně. Nejdříve se v klidu zaměřte na dlouhé klidné nádechy a výdechy nosem, po dobu třiceti sekund až jedné minuty. Postupně můžete dýchání výhradně nosem trénovat i ve více zátěžových situacích – při chůzi do schodů, pomalém běhu, jízdě na kole. Zařazovat můžete také krátké zádrže dechu po nádechu nebo výdechu. Trénujte také dýchání střídavě pouze jednou a pak druhou nosní dírkou. 

Způsob, jakým dýcháme, ovlivňuje naše tělo mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. Vyzkoušejte naše tipy a pokud byste měli jakékoliv otázky, obraťte se na nás! Jsme tu pro vás! 🙂