Jak na home office?

O práci z domu jsme v posledních měsících slyšeli víc než kdy dřív. Řeší se technické vychytávky, produktivita nebo jak nastavit tzv. work–life balanc, když pro mnohé může home office znamenat to, že z práce vlastně nikdy neodejdou.

O čem se už mluví méně je to, jak máme nebo nemáme domácí prostředí na práci u počítače přizpůsobené. Pracujeme z postele, v bizarních pozicích z gauče, případně u jídelního stolu. Často máme k dispozici jen laptop bez externí klávesnice, myši nebo monitoru. Všímáte si, že vás častěji bolí za krkem, mezi lopatkami, hůř se vám kouká nebo máte bolesti hlavy? Anebo jste možná jen unavenější, práce vám jde pomaleji a nemůžete najít to pravé pracovní flow?

To všechno může souviset s neoptimálním nastavením, tzv. ergonomií pracovního prostředí.

Péče o pohybový aparát je teď zásadnější než kdy jindy

V kontextu současné pandemie nemoci COVID-19 se vaše pohybové aktivity totiž dost možná úplně změnily. Nemůžete chodit do své oblíbené tělocvičny, na jógu nebo zaplavat si do bazénu. Omezily se skupinové sporty, ale i individuální tréninky.

Pravděpodobně jste tak odkázaní na procházky, běh, kolo nebo cvičení doma. Motivace ke sportu a cílenému pohybu v těchto podmínkách je téma na samostatný článek. Vraťme se ale k tomu, co se odehrává doma u počítače během pracovní doby a jak tato zásadní proměna běžných dnů ovlivňuje naše zdraví.                                                                                                                                            

Sedíme totiž často i více než 10 hodin denně. A sed je relativně pasivní statická poloha. V osobitém provedení každého z nás pak to často není poloha ani zdaleka ideální. A protože naše tělo má úžasnou schopnost přizpůsobovat se pohybům a pozicím, které často opakujeme a v kterých setrváváme delší dobu, adaptuje se i na tyto paragrafy, Quasimoda, skrčence, jakkoliv byste svou neoptimální polohu pojmenovali. To vede z dlouhodobého hlediska ke vzniku svalových dysbalancí – některé svaly se zkracují nebo přetěžují, jiné ochabují, dochází k omezení rozsahu pohybu kloubů, jejich opotřebování. A samozřejmě bolestem.

Poznáváte se?

Pandemie onemocnění pohybového aparátu

Deník The New York Times mluví o pandemii onemocnění pohybového aparátu. A opravdu už máme zejména z USA, kde home office trvá nepřetržite od jarních měsíců, poměrně dobrá data o zhoršujících se tzv. muskuloskeletálních obtížích (bolesti zad, kloubů, svalů) nebo jejich častějším výskytu. To pak samozřejmě ovlivňuje celkovou spokojenost zaměstnanců i dobrý pocit z práce obecně. Takže co dělat? Nabízíme tři jednoduché tipy: správně si sednout, přizpůsobit své pracovní prostředí, aktivizovat se.

Chce to na začátku tomu, jak bude váš home office vypadat, věnovat trochu energie a invence. Ale stojí to za to. Jsou to totiž praktické tipy, které využijete i po (třeba částečném) návratu do kanceláře. Tak snad to bude už brzy.