Každý pohyb se počítá

V článcích o zdravém sezení a správném nastavení pracovního místa jsme mluvili o tom, jak na práci vsedě u počítače trochu vyzrát. Nakonec jde ale stejně o to, snažit se sedět zkrátka co nejméně a dostat to toho běžného dne trochu pohybu navíc.

Rada: „Pravidelně alespoň pětkrát týdně sportujte“ je hodně jednoduchá. Bohužel pro mnohé z nás nerealizovatelná. Ať už z časových důvodů nebo zkrátka jen proto, že vás sport zrovna moc nebaví. Dobrá zpráva je, že abychom se udržovali zdraví a v kondici, každý opravdu nemusí být vášnivým a nadšeným sportovcem. Je to spíše o pravidelném přirozeném pohybu, cílené kompenzaci individuálních svalových dysbalancí, pestrosti pohybového spektra. Když se vrátíme k sedavému zaměstnání, jak se tedy v průběhu běžného dne aktivizovat, aniž bychom museli nějak zásadně měnit své zvyky, záliby nebo způsob trávení volného času?

Aktivizací označujeme malé změny v chování, které v průběhu dne nezaberou skoro žádný čas navíc. Jsou to drobnosti, které ale ve finále mají obrovskou sílu změnit to, jak naše dny budou vypadat a jak se budeme cítit. Pokud třeba začnete telefonovat ve stoje, v tramvaji si vždycky hned nesednete, budete chodit zásadně po schodech, zaparkujete dál od vchodu do obchodu nebo z autobusu vystoupíte o zastávku dřív a víc se tím pádem projdete, obohatíte svůj den o spoustu pohybu navíc. Jasně, jen jeden telefonát vyřízený ve stoje nic moc nezmění. Ale pokud najdete takových příležitostí více a budete je dodržovat, zkrátíte dobu strávenou vsedě třeba o hodinu denně. A to už je rozdíl zásadní!

Osobně je aktivizace moje oblíbené téma. Je hodně individuální, osobní, skrývá velký prostor pro kreativitu. Každý jsme jiný a liší se i naše denní návyky. Navíc mě snad nikdy nepřestane udivovat, jak tak malé změny dokáží zlepšit naše běžné dny, ergo celé životy. Jak říká Eminem: „Jsem kreatura zvyků“ A ty dobré zvyky a stereotypy, ač to tak nemusí na první pohled vypadat, nám dávají neuvěřitelnou svobodu. Svobodu cítit se dobře, ušetřený čas a energii věnovat důležitějším věcem, prostě žít podle svých představ.

Péče o pohybový aparát je teď zásadnější než kdy jindy