Vyzkoušejte: 4 jednoduchá dechová cvičení

V předešlém článku jsme se společně podívali na to, co to je respirační terapie, čím se zabývá a jak se provádí. V tomto článku naleznete jednoduchá dechová cvičení, která si můžete vyzkoušet sami doma.

Dech je podstatou našeho života, je neustálý a provází nás po celý život, a přesto nám mnohdy může činit velké obtíže. V našem dechu se promítá naše aktuální citové rozpoložení, kondice i celková psychika.

Při provádění dechových cvičení aktivujeme a zároveň relaxujeme veškeré svaly, které se podílí na dýchání, svaly hrudníku a ramenního pletence a svaly hlubokého stabilizačního systému, které nám napomáhají udržovat posturu. Tato cvičení vám mohou pomoci relaxovat, ale i si ulevit od bolestí zad či hlavy. Také vám mohou pomoci k lepšímu a hlubšímu spánku.

Nejpříjemněji se vám následující dechové techniky budou zkoušet na nějakém klidném místě, kde se budete cítit pohodlně, ve volném oblečení, které netlačí. Skvělé bude ale i když si v průběhu hektického dne najdete chvilku sami pro sebe, stačí na to pár minut.

Zvolte si takovou pozici, ve které se zvládnete uvolnit, jedna z nejlepších pozic je v lehu na zádech s pokrčenými koleny. Pokud se rozhodnete sedět, snažte se mít napřímenou páteř, ramena uvolněná od uší a hrudník otevřený. Pokud by se vám napřímená páteř udržovala těžko, můžete se o něco opřít. Pro někoho bude příjemné následující cviky cvičit se zavřenýma očima, není to ale podmínkou. Nad dechem bychom měli přemýšlet jako nad plynulým procesem, ne jako nad sérií opakování.

Cvičení 1

Cvičení 2

Cvičení 3

Cvičení 4

Cvičení dělá mistra, a tak nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete cvičit pravidelně. Stačí i 5 až 10 minut denně a uvidíte,
jak příjemné změny budete na svém těle i mysli pozorovat.