Chodidla většinu času utlačujeme v ponožce a v botě, ale umíme naše chodidla ovládat? Nosí nás celý život, přemisťují nás, kam potřebujeme, jsou naší pevnou základnou, a přesto jim nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužila.
Funkce chodidel a nohou obecně
- Slouží jako PODPORA – podpírají tělo při stoji, chůzi, běhu a zajišťují tak rovnoměrnou distribuci hmotnosti těla na zem. Od postavení chodidel se odvíjí i nastavení držení těla.
- Chodila umožňují POHYB a tlumí nárazy při každém kroku.
- Chodidla jsou rovněž důležitá pro udržování ROVNOVÁHY.
Správné postavení a funkce chodidel je tak klíčové pro celkovou pohyblivost a zdraví člověka. Potencionální problémy s nohama mohou vést k celkovým bolestem pohybového aparátu, potížím s chůzí a omezení pohybu jako takového. Proto je důležité pečovat o chodidla a případné problémy s nimi spojené řešit.
Fyzioterapie zaměřená na problematiku chodidla má význam preventivní, diagnostický, ale i terapeutický.
Fyzioterapie nohy
Při vyšetření se fyzioterapeut zaměřuje na zatížení chodidel, jejich tvar a případné deformity, pohyblivost a vyšetření rozsahu pohybu v kloubech a zhodnocení míry bolesti či nepohodlí. Dále hodnotí kvalitu odvíjení chodila při chůzi, zapojení chodila v kontextu celé dolní končetiny, stabilitu.
V rámci fyzioterapie chodidla se v terapii můžete setkat s pojmy jako tříbodová/čtyřbodová opora, nožní klenba, plochá noha, senzomotorické cvičení, tzv. malá noha, ježek, adjustační ponožky, atd. Všechny tyto pojmy vysvětlujeme v tomto článku a dále článku Péče o chodidla – Jednoduché tipy.
Tříbodová/čtyřbodová opora
Jak již bylo zmíněno, chodidlo zajišťuje opěrnou funkci. O stabilitu nohy se starají tři (potažmo čtyři) hlavní body. Prvním bodem je palec, druhým bodem malík a třetí bod se nachází v místě hrbolu patní kosti (v případě terminologie „čtyřbodové opory“ se jedná o rovnoměrné zatížení vnitřní i vnější části patní kosti). Mezi těmito opěrnými body se nachází i podélná a příčná klenba nohy.
Nožní klenba
Nožní klenbu si představíme jak obloukovitou strukturu v chodidle, která se skládá z kostí, svalů, šlach a vazů. Funkcí nožní klenby je chránit měkké části chodidla a podmiňovat tak pružnost nohy. Správná funkce nožní klenby je důležitá pro udržení rovnováhy a pohybu.
Rozlišujeme podélnou a příčnou klenbu nohy.
- Podélná klenba nohy vede podél vnitřní části chodidla od paty směrem k prstům.
- Příčnou klenbu najdeme v oblasti hlaviček metatarzů – pod prsty, neboť spojuje první a pátou hlavičku metatarzálních kostí (tedy palec a malíček). Příčná klenba je u nás založena již při narození, avšak v kojeneckém věku může docházet k dojmu ploché nohy, a to díky jejímu vyplnění tukovým polštářem.
Jsou-li svaly tvořící nožní klenbu oslabené a vazy uvolněné, dochází ke změně napětí vazů svalů klenby nohy a k jejímu poklesu, který je většinou doprovázen bolestmi nohy (zejména při chůzi a stoji). Může vznikat obraz tzv. ploché nohy, pro který je typický i pokles vnitřního kotníku směrem k podložce. Zda se jedná o plochou nohu nám může potvrdit či vyvrátit např. vyšetření na podoskopu, na jehož základě je fyzioterapeut schopen diagnostikovat, zda se jedná o:
- Normu,
- Vysoký typ nohy (I. – III. stupeň),
- Plochonoží (I. –III. stupeň).
Zdroj: obrázek – 2018 – ACT centrum s.r.o., Čelákovice, nám. 5 května, PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová Ph.D.
Plochá noha
S termínem „plochá noha“ se setkáváme u jedinců, kteří mají sníženou nožní klenbu, což se projevuje tak, že se chodidlo dotýká celou svou plochou podložky. Plochá noha u dětí je většinou bez symptomů, potíže se většinou objevují až během dospívání (kolem 15.roku). Může se jednat např. o bolesti na vnitřní straně nohy, únavu nohou. Volen je zde konzervativní přístup, který zahrnuje:
- Nošení kvalitní obuvi – s využitím pasivní podpory (ortopedické vložky);
- Stimulaci a facilitaci plosky – jako je např. chození na boso, chůze v měkkém nerovném povrchu (tráva, písek);
- Aktivní terapii formou fyzioterapie – kdy se fyzioterapeut zaměřuje na ovlivnění celé postury, protože se plochonoží vyskytuje často jako symptom vadného držení těla.
U dospělých jedinců hovoříme o získané ploché noze, která je zapříčiněna dlouhodobým působením statické zátěže – např. nošení nevhodné obuvi (obuv bez dostatečné podpory oblouku nohy), působení hormonů v období gravidity a klimakteria. U jedinců se může objevit bolest v oblasti hlezenního kloubu (nejvíce u vnitřního kotníku), otoky a varixy dolních končetin, nepružnost chodidla – tvrdý došlap při chůzi, běhu.
Hallux valgus – vbočený palec
Hallux valgus je další statickou deformitou chodidla, která se projevuje vychýlením palce směrem k ostatním prstům – což může způsobovat nepohodlí, otok a zarudnutí v oblasti palce, bolest, špatné odvinutí chodidla. Palec totiž hraje klíčovou roli při udržování rovnováhy a stability během chůze. Zároveň je zodpovědný za pohyb a ovládání ostatních prstů na noze, pomáhá chodidlu přizpůsobovat se nerovnému terénu a je důležitý při odvinutí chodidla – odrazu při běhu.
Na vznik vbočeného palce má vliv několik faktorů:
- Nošení nevhodné obuvi – těsná obuv, zejména obuv s úzkou špičkou;
- Genetická predispozice;
- Některá zánětlivá onemocnění kloubů (např. revmatoidní artitida);
- Věk – starší jedinci mají vyšší riziko rozvoje hallux valgus, není však výjimkou, že se se touto diagnózou setkáváme i u dětí a mladých dospělých jedinců.
I v tomto případě je vhodná fyzioterapie, během níž je kladen důraz na zapojení palce do opory a odrazu, aplikace senzomotorických cvičení, kineziotaping a případně využití např. gumových korektorů,…
V rámci komplexního léčebného plánu pro hallux valgus můžeme aplikovat i kineziotaping. Kineziotaping je terapeutická metoda, která využívá elastické pásky (kineziotape), která se nalepí na kůži určité části těla. Tato metoda je využívána pro podporu svalů a kloubů, pomáhá zlepšovat krevní oběh a snižovat bolest (v důsledku zranění nebo přetížení). V některých případech může kineziotaping pomoci korekci postavení těla a podpořit tak správný pohyb. Správně aplikovaný kineziotape tak může pomoci při korekci postavení palce. Mějme však na paměti, že samotný kineziotape nedokáže zcela napravit hallux valgus, jedná se pouze se o doplňkovou terapii k aktivnímu cvičení a dalším doporučením.